Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy produkcji zbóż na świecie nadal bardzo dobre

Prognozy produkcji zbóż na świecie nadal bardzo dobre

kombajn na polu koszący zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Ostatnie prognozy podawane przez Ministerstwo Rolnictwa Rosji zostały podniesione - z wcześniejszych 93 mln ton do 95 mln ton, w tym pszenicy - 54 mln ton. Z kolei ukraińska produkcja zbożowa ma wynieść 52-53 mln ton, w tym około 20 mln ton pszenicy.

- Kraje te w sezonach urodzaju znane są z agresywnej konkurencji cenowej o najważniejsze rynki zbytu. Powinno to spowodować presję na spadek cen w eksporcie, tak jak to już miało miejsce niejednokrotnie w przeszłości. Już pojawiają się doniesienia o tym, że odbiorcy z krajów azjatyckich poszukują dostaw zbóż paszowych z basenu Morza Czarnego, które są obecnie najtańsze. Mniej prawdopodobne jest natomiast aby odbiorcy szukający wysoko jakościowej pszenicy (Japonia czy Korea Południowa) zaopatrywali się w tym rejonie, nawet w sytuacji czasowego wstrzymania dostaw pszenicy białej (White Wheat) z USA, w rezultacie wykrycia pszenicy GMO w Oregonie - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Jak podają, prognozy produkcji zbóż na świecie są nadal bardzo dobre, pomimo pewnych negatywnych korekt. Według USDA (raport czerwcowy), światowa produkcja pszenicy wyniesie 695,86 mln ton, tj. o 6,1% więcej niż w kończącym się sezonie, a zbóż paszowych - 1 250 mln ton, tj. o 10,9% powyżej poziomu produkcji z sezonu 2012/13.

Ubiegły tydzień przyniósł niewielkie umocnienie notowań pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie. Wszystko wskazuje na to, że obecne utrzymywanie cen na stosunkowo wysokim poziomie to odzwierciedlenie ograniczonej dostępności ziarna przed żniwami - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 200 EUR/tonę, tj. o 1,1% więcej niż tydzień temu, a kukurydza w kontrakcie sierpniowym podrożała o 2,1% do 222 EUR/tonę. W dalszym ciągu jednak kukurydza w kolejnych kontraktach obniżała wartość.

W Chicago notowania pszenicy w kontrakcie lipcowym wzrosły o 2,2% dochodząc do 257,4 USD/tonę, natomiast kukurydza podrożała aż o 4,6% do 265 USD/tonę. W kolejnych kontraktach ceny kukurydzy są jednak sporo niższe. Jako jeden z czynników ostatnich wzrostów cen na amerykańskich giełdach jest wymieniane spodziewane zwiększenie zakupów ze strony Chin. Drugą przyczyną są opóźnienia z zbiorach pszenicy na środkowym zachodzie USA. Istotnym czynnikiem kształtowania się cen w Stanach jest też niewątpliwie wyjątkowo niski poziom zapasów, zwłaszcza kukurydzy.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności