Ceny zbóż, notowania, aktualności

Hiszpania może zwiększać import zbóż

Hiszpania może zwiększać import zbóż

zboże na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Według organizacji rolników Asaja, całkowita produkcja zbóż ozimych wyniesie 14 mln ton, mniej niż w oficjalnej prognozie Ministerstwa Rolnictwa w wysokości 15 mln ton.

Największe spadki produkcji spodziewane są w prowincjach Estremadura i Andaluzja, a także Cadiz. Natomiast prognozy dla północnej części kraju są w dalszym ciągu optymistyczne. Wiosenne deszcze w tych rejonach spowodowały rozwój chorób i chwastów, a zbyt mokre gleby uniemożliwiły zastosowanie fungicydów i nawozów. Lepiej wygląda sytuacja w prowincjach Castile i Leon, będących największymi rejonami upraw pszenicy miękkiej w kraju. Niemniej jednak niedostatek ciepła i rozpowszechnienie chorób pogarszają perspektywy zbiorów na tych obszarach. Spodziewane są opóźnienia zbiorów o około miesiąc.

Tegoroczne zbiory jęczmienia w Hiszpanii są prognozowane w wysokości 6,8 mln ton, pszenicy miękkiej - 5 mln ton, a durum - 800 tys. ton. Jest to mniej w porównaniu z oficjalnymi prognozami wynoszącymi odpowiednio 7,02 mln ton, 5,6 mln ton oraz 970,4 tys. ton.

Średnia konsumpcja zbóż w Hiszpanii wynosi od 28 do 30 mln ton, z czego około dwie trzecie pochodzi z rodzimej produkcji. Reszta sprowadzana jest z zagranicy. W 2012 roku Hiszpania sprowadziła największe ilości pszenicy z Ukrainy (1,31 mln ton), co daje 66% w całości zakupów, wynoszących 4,93 mln ton. Na drugiej pozycji wśród dostawców znalazła się Bułgaria (682,9 tys. ton), a na trzeciej - Francja (622,24 tys. ton).

W zeszłym roku hiszpański import jęczmienia wyniósł zaledwie 271,366 tys. ton wobec około 1 mln ton w 2011 roku. Największym dostawcą tego gatunku była Francja - 143,25 tys. ton. Wśród kluczowych dostawców znalazły się jeszcze Wielka Brytania (79,926 tys. ton) oraz Dania (20,615 tys. ton).

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności