Ceny zbóż, notowania, aktualności

USDA podwyższyła prognozy zbiorów oleistych

USDA podwyższyła prognozy zbiorów oleistych

kwiat rzepakuDnia 10 kwietnia br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów oleistych w tym soi na świecie.

Wzrosły prognozy zbiorów soi dla Paragwaju (o 0,6 mln ton do 8,4 mln ton), Urugwaju (dzięki większym plonom na większym niż zakładano areale) oraz południowej Brazylii. USDA zwiększyło prognozy produkcji rzepaku w UE27 oraz produkcji słonecznika w Chinach. Równolegle zredukowano prognozy produkcji bawełny w Brazylii.

W sezonie 2012/13 w wyniku poprawy perspektyw zbiorów soi w Ameryce Południowej w ciągu ostatniego miesiąca, prognozy światowej produkcji soi zostały zwiększone o 1,6 mln ton, tj. o 0,6% do 269,63 mln ton wobec 239,8 mln ton sezon wcześniej oraz 263,6 mln ton w sezonie 2010/11. Obecnie zbiory soi największych producentów w tym: USA, Argentyna, Brazylia, Chiny oraz UE prognozowane są na 230,6 mln ton, zatem dalej perspektywy globalne dla produkcji i podaży soi są optymistyczne. Coraz bardziej materializują się obfite zbiory soi w Ameryce Południowej, bowiem w Argentynie, gdzie soję zbiera się później niż w Brazylii, zebrano już 1/4 areału (wg Giełdy Zbożowej w Buenos Aires).

W ciągu miesiąca USDA zmniejszyło prognozy światowego handlu oleistymi o 1,4 mln ton do 114,4 mln ton na skutek przewidywanego spadku poziomu obrotów handlowych głównie soi. Przewiduje się spadek eksportu soi wobec marca br. dla Argentyny, Brazylii i Paragwaju, czego nie zrekompensuje wzrostu wywozu soi dla Paragwaju oraz Stanów Zjednoczonych. Należałoby również odnotować zmniejszenie prognoz importu soi przez Chiny, z 63 do 61 mln ton.

W wyniku zmian bilansu dla soi nieznacznie zmniejszono prognozy jej światowego przerobu z 230,6 mln ton do 230,4 mln ton (wobec 226,7 mln ton w sezonie 2011/12).

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności