Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pomimo niekorzystnej pogody, prognozy zbiorów zbóż są optymistyczne

Pomimo niekorzystnej pogody, prognozy zbiorów zbóż są optymistyczne

kombajn na polu kosi zbożeStrategie Grains w kwietniowym raporcie prognozuje unijną produkcję zbożową (UE-28) w bieżącym roku w wysokości 291,8 mln ton, tj. o 6 proc. więcej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem.

Dokonano korekty przewidywanych zbiorów zbóż paszowych. Prognozowana produkcja kukurydzy została podwyższona do 66,5 mln ton, co oznacza aż 14 proc. wzrost r/r.

Zbyt długa zima spowodowała spore opóźnienia w zasiewach jęczmienia jarego. Spadek produkcji tego gatunku dotyczyć będzie przede wszystkim Niemiec, Francji oraz Polski.

- Dobre wiadomości napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. Obfite opady deszczu odnotowane w zachodniej części amerykańskiego pasa kukurydzy oddalają widmo kolejnego sezonu naznaczonego suszą. Jeśli deszczowa aura się utrzyma to oznaczać to będzie ogromną zmianę dla rolnictwa. Co prawda opady mogą opóźnić zasiewy zbóż jarych, ale spowodują też ostre spadki cen produktów rolnych. Obniżą się koszty pasz - podkreślają analitycy FAMMU/FAPA.

Nie wszędzie jednak w USA poprawa warunków dla upraw zbożowych jest aż tak znacząca. Wydaje się, że opady rozkładają się nierównomiernie na terytorium USA. W dalszym ciągu susza jest obecna w południowo-wschodnich częściach stanów Kolorado i Kansas. Suche warunki utrzymują się także w niektórych obszarach Teksasu i Oklahomy. Z kolei w innych rejonach kraju odnotowywane są nawet powodzie, a poziom wody jest zbyt wysoki dla transportu rzecznego.

Niepokojące informacje pogodowe dochodzą z Australii. Brak wystarczającej wilgotności gleb we wschodniej części kontynentu może negatywnie wpłynąć na zasiewy pszenicy na zbiór w sezonie 2013/14. Jeśli pogoda się nie poprawi, to może wystąpić spadek zbiorów pszenicy, co w rezultacie zmniejszy potencjał eksportowy kraju do około 14-15 mln ton wobec 19 mln ton wyeksportowanych w bieżącym sezonie i rekordowego wyniku 23 mln ton w 2011/12.

Wczesne prognozy ABARE dla Australii były bardzo optymistyczne - zbiory pszenicy w wysokości 24,9 mln ton, tj. o 13 proc. powyżej poziomu odnotowanego sezon wcześniej. Teraz jednak wielu analityków jest przekonana, że jeśli susza w okresie zasiewów się utrzyma, to trzeba będzie korygować te optymistyczne przewidywania.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności