Ceny zbóż, notowania, aktualności

Oziminy w dobrym stanie

Oziminy w dobrym stanie

- Z tego co obserwuje stan ozimin jest na razie dobry. Co prawda występuje brak okrywy śnieżnej, ale temperatura jest na tyle wysoka, dochodząca jedynie do minus kilku stopni, że nie grozi wymarznięciem - mówi portalowi farmer.pl prof. Grażyna Podolska z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.

Jak przypomina specjalistka, dodatnie temperatury utrzymujące się przez kilka dni pod koniec roku 2012 i na początku 2013 też nie spowodowały w regionie woj. lubelskiego, ruszenia wegetacji. - Na razie nie ma obaw przed wymarznięciem, co nie oznacza że tak stan taki utrzyma się do wiosny - dodaje prof. Podolska.

W środkowej Polsce jest podobnie. - Zieleń roślin jest intensywna, nie ma widocznych przebarwień typowych dla okresu zimowego. W rejonie Mazowsza ocieplenie w ostatniej dekadzie grudnia i na początku roku nie powinno mieć wpływu na rozhartowanie roślin rzepaku i zbóż - mówi Henryk Rojek z Bayer CropScience.

- Rośliny są jeszcze w głębokim spoczynku zimowym, a w tym tygodniu temperatura w nocy spada poniżej zera i zapowiadane jest dalsze umiarkowane ochłodzenie z opadami śniegu, a więc nie ma zagrożenia dla roślin uprawnych - dodał Rojek.

Źródło: Portal Spożywczy za: farmer.pl

Powrót do aktualności