Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż na giełdach wciąż znikują

Ceny zbóż na giełdach wciąż znikują

 

Pszenica w styczniowym kontrakcie na Matif potaniała przez ostatni tydzień o 2,6 proc., do 249 EUR/tonę, podobnie kukurydza w najbliższym kontrakcie - o 2,6 proc. do 237,8 EUR/tonę. Jeszcze wyraźniejsze zniżki cen odnotowano na CBoT. Tutaj pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 6,5 proc. do 290,5 USD/tonę, a kukurydza o 6,9 proc. do 274,2 USD/tonę.

Ceny SRW na chicagowskiej giełdzie osiągają obecnie najniższy poziom od początku lipca br. Dzieje się tak pomimo bardzo dobrych wyników amerykańskiego eksportu. Według USDA, tygodniowa sprzedaż pszenicy wyniosła 671,2 tys. ton i była wyższa od oczekiwań analityków w przedziale od 450 do 650 tys. ton. W poprzednim tygodniu wynik sprzedaży również był dobry - 573,4 tys. ton.

Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków notowań soi. Jako przyczynę podaje się anulowanie kontraktu na sprzedaż 300 tys. ton amerykańskiej soi do Chin. Ponadto USDA poinformował o jeszcze jednej odwołanej transakcji na dostawę 120 tys. ton. Handlowcy spekulują, że planowanym odbiorcą i tej partii ziarna także miały być Chiny.

Ostatnie spadkowe tendencje na giełdach - a zwłaszcza amerykańskich - mogą być związane z niepewnością co do wyniku negocjacji fiskalnych, jako, że prezydent Barack Obama zagroził zawetowaniem kontrowersyjnego planu republikanów, co sugeruje, że rozwiązanie nie nastąpi tak szybko jak zakładali niektórzy inwestorzy.

- Dla rynku niepewność oznacza zwiększenie zmienności notowań. Jednak w dalszym ciągu wielu inwestorów ma nadzieję na rychłe zawarcie porozumienia i uniknięcie tzw. klifu fiskalnego. Podkreślany jest również fakt zwiększonej wyprzedaży kontraktów na CBoT przed świętami. Poza tym dobrą wiadomością dla rynku pszenicy była poprawa warunków pogodowych dla upraw pszenicy ozimej w USA - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

 

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności