Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zaskakujące spadki cen zbóż

Zaskakujące spadki cen zbóż

Pszenica w kontrakcie styczniowym na Matif potaniała 4,5 proc. do 255,8 EUR/tonę, a kukurydza o 3,2 proc. do 244 EUR/tonę. Jeszcze znaczniejsze zniżki miały miejsce na CBoT. W rozpatrywanym przedziale czasowym pszenica w grudniowym kontrakcie potaniała o 8,8 proc. do 291,4 USD/tonę, a kukurydza - o 5,2 proc. do 280,4 USD/tonę.

- Grudniowy raport Amerykańskiego Departamentu Rolnego (USDA) był sporym zaskoczeniem dla uczestników rynku zbożowego. Wyraźna poprawa prognoz światowego bilansu zbożowego, w tym wysokości produkcji i stanu zapasów na koniec sezonu wprawiła niektórych obserwatorów i analityków w zdumienie i wywołała nawet reakcje niedowierzania. Niemniej jednak ceny znacząco spadły, co tłumaczone jest przede wszystkim właśnie tymi korzystnymi korektami w bilansie zbożowym - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Drugim z podawanych powodów jest zwiększona sprzedaż kontraktów na CBoT spowodowana obawami inwestorów o brak porozumienia w sprawie budżetu w USA oraz faktem zbliżających się świat, w czasie których wielu uczestników rynku będzie nieobecna.

W tym tygodniu napłynęły dobre informacje z Brazylii i Argentyny. Prognozy pogody wskazują na pojawienie się długo wyczekiwanych opadów deszczu w południowej części Brazylii w okresie najbliższych dwóch tygodni. Poprawę warunków dla upraw zbożowych odnotowano także w Argentynie, chociaż nadal nie są one idealne.

Co do Unii to w dalszym ciągu utrzymuje się wysokie tempo eksportu pszenicy. Francja nadal intensywnie eksportuje, co wpłynęło na podwyższenie prognozy francuskiej sprzedaży pszenicy poza UE - do 10 mln ton. Unia sprowadza duże ilości kukurydzy. Należy podkreślić przy tym, że UE nie jest zainteresowana kukurydzą pochodzącą z USA, przede wszystkim ze względu na fakt, że Stany stosują w uprawie odmiany zmodyfikowane genetycznie. Głównymi dostawcami w bieżącym sezonie będą więc kraje Ameryki Południowej (Brazylia i Argentyna) oraz Ukraina.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności