Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE przewiduje silne wahania cen zbóż przez najbliższe 10 lat

KE przewiduje silne wahania cen zbóż przez najbliższe 10 lat

Produkcja pszenicy miękkiej w Unii w rozpatrywanym okresie ma się zwiększać w tempie 3,5-4 proc. ze względu na brak nowej powierzchni uprawnej. Areał zajęty pod zasiewy tego gatunku ma wzrosnąć o 3 proc. do 2022 roku - przewiduje DG Agri. Jednak plonowanie pozostałych gatunków będzie się zwiększało w szybszym tempie w okresie następnej dekady - kukurydzy o 13 proc., rzepaku - o 11 proc., buraków cukrowych - o 11 proc., a jęczmienia o 8 proc.

W rozpatrywanym przedziale czasowym powierzchnia przeznaczona pod kukurydzę ma się zwiększyć o 11 proc., rzepaku - o 8 proc., a nasion słonecznika - o 5 proc. Podczas gdy pozostałych upraw skurczy się. Spadek areału dotyczyć będzie jęczmienia - o 8 proc., żyta - o 19 proc., owsa - o 10 proc. oraz buraków cukrowych - o 3 proc.

Jeśli chodzi o zużycie, to przewidywane jest zmniejszanie udziału zużycia na cele paszowe i konsumpcyjne, wzrost natomiast na cele biopaliwowe. Końcowy raport KE przedstawiający prognozy na kolejną dekadę spodziewany jest na początku przyszłego roku.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności