Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duży spadek zapasów zbóż u kluczowych eksporterów rejonu Morza Czarnego

Duży spadek zapasów zbóż u kluczowych eksporterów rejonu Morza Czarnego

Dotkliwa susza zdziesiątkowała uprawy zbóż we wszystkich trzech krajach wiodących w eksporcie zbóż w tym rejonie. Jednak największe straty odniosła Rosja i Kazachstan. Całkowita produkcja zbożowa tej trójki dostawców spadła o jedną trzecią (rok do roku) do 129 mln ton. Zapasy końcowe są prognozowane na zaledwie 18,4 mln ton w porównaniu do 40,8 mln ton na początku bieżącego sezonu handlowego.

Zwłaszcza Rosja wejdzie w kolejny sezon z mocno nadwątlonymi zapasami. W poprzednim sezonie dzięki zarówno wysokim zbiorom (94 mln ton), jak i znacznym zapasom początkowym kraj był w stanie wyeksportować rekordową ilość ziarna zbóż - 28 mln ton. Pomimo wysokiej sprzedaży zapasy na początku sezonu 2012/13 oficjalnie wynosiły 19,4 mln ton. SovEcon oceniał je jednak znacznie niżej - na 14,7 mln ton, twierdząc, że oficjalne statystki Rosstat zawierają cześć ziarna z wczesnych zbiorów. W bieżącym sezonie prognozowany eksport zbóż z Rosji jest oceniany na 15,5 mln ton. Oznacza to obniżenie się poziomu zapasów do zaledwie 6 mln ton (według danych Ministerstwa Rolnictwa). Tegoroczne zbiory zbóż w Rosji są szacowane na zaledwie 71 mln ton.

Ukraina zebrała w bieżącym sezonie 45-46 mln ton ziarna zbóż. Potencjał eksportowy kraju jest prognozowany na 21 mln ton. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, zapasy na koniec sezonu obniżą się do 7,4 mln ton (w tym 3,6 mln ton pszenicy) z rekordowego poziomu 11,6 mln ton sezon wcześniej. Niektórzy analitycy spodziewają się jednak jeszcze niższych zapasów końcowych - w wysokości zaledwie 6,1 mln ton. Według ukraińskiej firmy ProAgro, zapasy pszenicy na koniec sezonu spadną do 2,7 mln ton wobec 5,03 mln ton sezon wcześniej.

W Kazachstanie zapasy końcowe zbóż są prognozowane w wysokości 5 mln ton w porównaniu do 9,8 mln ton na początku bieżącego sezonu handlowego. Kazachstan planuje wyeksportować od 7 do 8 mln ton ziarna. Tegoroczne zbiory zbóż w Kazachstanie wyniosły 12,3 mln ton. Kraj dysponuje jednak zapasami ziarna zgromadzonymi w poprzednim sezonie urodzaju.

Zapotrzebowanie wewnętrzne szacowane jest na 9 mln ton, w tym pszenicy paszowej - około 2,5 mln ton.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności