Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dostawy argentyńskiej kukurydzy na globalny rynek opóźnią się. Efektem może być wzrost cen

Dostawy argentyńskiej kukurydzy na globalny rynek opóźnią się. Efektem może być wzrost cen

Argentyna była w ubiegłym sezonie drugim największym eksporterem kukurydzy na świecie po Stanach Zjednoczonych. Po bardzo niskich zbiorach w Stanach Zjednoczonych, UE i niższych niż przed rokiem zbiorach na Ukrainie, importerzy liczą na duże dostawy kukurydzy na rynek światowy z przyszłorocznych zbiorów w Ameryce Południowej. I rzeczywiście wszystkie prognozy mówią o możliwości bardzo dużej produkcji i dużym eksporcie z Brazylii i Argentyny.

Jednak jak podaje agencja Reuters kolejne prognozy zbiorów kukurydzy w Argentynie są obniżane. Obecnie oczekuje się, że zbiory mogą być o 20 proc. niższe niż wskazywała na to pierwsza, bardzo optymistyczna prognoza. Powodem są nadmierne opady w okresie sierpień-październik, które spowodowały liczne podtopienia. Przez długi okres maszyny nie mogły wyjechać w pola.

Kolejnym efektem są znacznie opóźnione siewy kukurydzy. Według Reutersa udział kukurydzy wysiewanej w grudniu znacznie wzrośnie w stosunku do ubiegłych lat. Farmerzy chętnie korzystają z późnych odmian kukurydzy GMO, gdyż jak uważają dają one podobne plony jak odmiany wcześniejsze. Oznacza to, że duża część eksportu argentyńskiego ziarna może trafić na rynki światowe dopiero w maju lub czerwcu zamiast w marcu. Jest to czynnik, który może działać w kierunku wyższych cen ziarna w perspektywie kilku najbliższych miesięcy.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności