Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezes PZPBM: Zablokowanie eksportu wołowiny na rynki muzułmańskie byłoby błędem

Prezes PZPBM: Zablokowanie eksportu wołowiny na rynki muzułmańskie byłoby błędem

Sektor mięsny ma nadzieję, że po 1 stycznia 2013 roku pod rządami nowego rozporządzenia unijnego polskie ubojnie będą mogły kontynuować uboje rytualne. - Jeśli tak się nie stanie, to nasze miejsce na rynkach zagraniczych natychmiast po 1 stycznia 2013 roku zajmą inne kraje Unii Europejskiej, które na mocy rozporządzenia z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, będą mogły produkować wołowinę zgodnie z wymogami uboju rytualnego - zauważa prezes PZPBM.

- Warto pamiętać, że eksport wołowiny to ponad 30 proc. nadwyżki eksportowej w eksporcie polskiej żywności. Za 2012 rok będzie to kwota ponad 1mld euro, czyli o prawie 200 mln euro więcej niż w roku ubiegłym - podkreśla Jerzy Wierzbicki.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym tygodniu, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa z 9 września 2004 r. dotyczący możliwości dokonywania uboju bez ogłuszania, zgodnie z obyczajami religijnymi, jest sprzeczny z ustawą i straci moc obowiązującą z dniem 31 grudnia 2012 r. Jeżeli do końca roku przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy ubój rytualny będzie zakazany. MRiRW poinformowało już, że "niezbędna będzie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt".

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności