Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polskie ziarno poszukiwane

Polskie ziarno poszukiwane

Jak ocenia ekspert w dwóch pierwszych miesiącach nowego sezonu zmniejszył się import ziarna i nie przekroczył 160 tys. t (głównie pszenicy i kukurydzy), podczas gdy w maju było to trzykrotnie więcej.

- Ceny pszenicy, kukurydzy i jęczmienia na świecie utrzymują się na wysokim poziomie, ale jak dotąd nie wystąpiła wyraźna tendencja wzrostowa, a ceny kukurydzy nawet nieco spadły. Podobne tendencje występują w Europie - informuje Krzemiński.

W Polsce obecnie cena pszenicy konsumpcyjnej pnie się w górę i tona ziarna netto kosztuje ponad 1000 zł. Inne gatunki zbóż też drożeją. Ceny są wyższe niż przed rokiem.

- Na początku zbiorów kukurydzy wystąpił przejściowy spadek cen, ale powinny one powrócić do poprzedniego poziomu. Sytuacja cenowa w bieżącym sezonie będzie bardziej napięta z uwagi na spadek zbiorów zbóż i zużycie bieżące przewyższające zbiory. W dalszej części sezonu sytuację może nieznacznie poprawić prognozowane zwiększenie zbiorów kukurydzy i jęczmienia w Argentynie - podkreśla ekspert IERiGŻ.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy obecnego sezonu skupiono w Polsce 3,33 mln t zbóż podstawowych, to o blisko 13 proc. więcej niż przed rokiem. Niższy niż przed rokiem był tylko skup pszenicy (o 10 proc.). - Skup żyta i jęczmienia przekroczył wielkości z całego poprzedniego sezonu, a skup pszenżyta jest dwukrotnie wyższy niż przed rokiem - dodaje.

Źródło: farmer.pl / mt

Powrót do aktualności