Ceny zbóż, notowania, aktualności

Huragan Sandy nie wpłynął na razie na ceny zbóż

Huragan Sandy nie wpłynął na razie na ceny zbóż

Pojawiły się spekulacje, że huragan Sandy może zaburzyć funkcjonowanie rynku zbóż. Obawy te są jednak przesadzone - wprawdzie zła pogoda może w pewien sposób wpłynąć na transport zebranego zboża, jednak nie będzie mieć raczej bezpośredniego wpływu na jakość zbiorów - tłumaczy analityczka.

"Można oczekiwać, że na rynkach surowcowych początek tygodnia będzie odznaczał się niewielką aktywnością inwestorów" - napisała w poniedziałkowym komentarzu Sierakowska. W poniedziałek rano zmiany cen większości surowców rolnych są symboliczne.

Na ceny zbóż wpływają raczej negatywne informacje dotyczące ich eksportu z USA. W piątek amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że w tygodniu zakończonym 18 października eksport soi i kukurydzy z Stanów Zjednoczonych był niższy niż oczekiwano. Sprzedaż kukurydzy za granicę wyniosła w skali tego tygodnia 142 tys. ton, podczas gdy spodziewano się 150-250 tysięcy ton, natomiast wywóz soi wyniósł ok. 522 tys. ton przy oczekiwaniach na poziomie 650-850 tys. ton.

Jak zauważa analityczka, w tym roku przewiduje się rekordowe zbiory kukurydzy i soi w Brazylii i Argentynie, jednak zbiory tych zbóż były utrudnione z powodu niesprzyjającej pogody: w Argentynie były zbyt obfite deszcze, a w niektóre obszary Brazylii dotknęła susza. Obecnie pogoda poprawiła się, co wpłynęło na zwiększenie podaży soi i kukurydzy.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności