Ceny zbóż, notowania, aktualności

Deszcze opóźniają zasiewy ozimin

Deszcze opóźniają zasiewy ozimin

Według ostatnich informacji podanych przez FranceAgriMer, do połowy października br. we Francji zasiano zaledwie 20 proc. ozimej pszenicy miękkiej wobec 51 proc. w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. W przypadku jęczmienia dokonano zasiewów na około 33 proc. przewidzianej powierzchni w porównaniu do 68 proc. w tym samym okresie sezon wcześniej.

Poważniejsza sytuacja w uprawach ozimych jest w Wielkiej Brytanii. Tutaj nadmierna wilgotność stwarza ryzyko redukcji areału pszenicy ozimej i w niektórych przypadkach może skłonić rolników do uprawy jęczmienia jarego. Analitycy porównują obecną jesień w Wielkiej Brytanii do jesieni 2008/09, kiedy to powierzchnia upraw pszenicy ozimej spadła o 15 proc. Nie wszystko jednak stracone - podkreślają inni. Nadal jest szansa na wykonanie zasiewów, pod warunkiem, że pogodaw najbliższych sześciu tygodniach będzie sprzyjająca.

Znacznie lepiej wygląda natomiast sytuacja w Niemczech. Jak do tej pory warunki do wykonania zasiewów ozimych upraw zbóż i rzepaku były co najmniej dobre. Spodziewane jest zarówno zwiększenie areału rzepaku, jak i pszenicy ozimej. Może to odbyć się kosztem zmniejszenia powierzchni upraw jęczmienia paszowego i żyta, które osiągają niższe ceny w porównaniu z pszenicą.

Niemieccy analitycy przewidują, że zasiewy pszenicy ozimej powinny osiągnąć przynajmniej taki poziom jak jesienią 2011 r. - tj. 3 mln ha. Bardzo prawdopodobne, że niemieccy rolnicy zachęceni wysokimi cenami pszenicy obsieją jeszcze większy areał niż rok wcześniej. Wzrośnie też powierzchnia upraw rzepaku na zbiór w przyszłym roku - z 1,4 mln ha do 1,5 mln ha w porównaniu do 1,3 mln ha w 2012 r.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności