Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niewielkie spadki cen rzepaku

Niewielkie spadki cen rzepaku

Tymczasem w środę w Wielkiej Brytanii wbrew wcześniejszym prognozom Związek Producentów Rolnych - NFU ocenił produkcję rzepaku na  tj. 26 proc. więcej niż średnia z ostatnich 5 lat (2,2 mln ton).

W ciągu tygodnia kontrakt na soję z realizacją na listopad obniżył wartość o 0,2 proc. do 569 USD/t (przez 2 tyg. o 1,4 proc.) na skutek danych raportu USDA z 11 października br. w których podniesiono prognozy zbiorów soi w USA z 71,7 do 77,8 mln ton (+9 proc.). Nowe prognozy poprawią bilans soi zwłaszcza w USA (w tym szczególnie eksport).

- Raport ostudził nieco apetyty na wzrosty, ale bilans dla soi przynajmniej do wiosny pozostanie napięty. Rynek oczekiwał ostatnio zwiększenia prognoz zbiorów w USA, więc już wcześniej w tygodniu reagował wyprzedażą kontraktów i spadkami cen, zwłaszcza, że zbiory soi w USA są zaawansowane w 58 proc. oraz 37 proc. roślin jest w „dobrej lub znakomitej formie" wobec 35 proc. tydzień wcześniej. Dodatkową presję stanowiły informacje z Brazylii o deszczach, co wzmacnia nadzieję na rekordowe zbiory wiosną 2013 roku - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Dodatkowo, brazylijska rządowa agencja Conab zwiększyła we wtorek prognozy zbiorów soi w sezonie 2012/13 do 82,8 mln ton, zatem powyżej prognoz USDA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności