Ceny zbóż, notowania, aktualności

Padł rekord ceny trzody chlewnej. Bariera 6 zł pokonana

Padł rekord ceny trzody chlewnej. Bariera 6 zł pokonana

W zakładach, z których ceny zbiera Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena zakupu tuczników w ostatnim tygodniu września (24-30.09) wyniosła 6,04 zł netto za kilogram żywca.

Granicę 5 zł/kg ceny trzody w Polsce przekroczyły w pierwszym tygodniu czerwca 2009 r., potem jednak wyraźnie spadły i na przełomie lat 2009/10 i 2010/11 utrzymywały się przez wiele tygodni na poziomie poniżej 4 zł/kg. Jednak od połowy lutego 2011 r. cena nigdy nie spadła poniżej tej granicy, a od roku (czyli od końcówki września 2011 r.) nie spadła poniżej 5 zł/kg. Oczywiście mowa tu o przeciętnej jakości tucznikach - te najlepszej jakości już wcześniej były sprzedawane po wyższych cenach.

Z drugiej strony, nie należy zapominać o rekordowych cenach pasz dla trzody. Dopiero obecne, bardzo wysokie ceny tuczników zapewniają dosyć dobry poziom opłacalności. Notowane w miesiącach czerwiec-sierpień ceny trzody na poziomie zbliżonym do 5,5 zł/kg zapewniały zaledwie przeciętną opłacalność. W okresie tym za kilogram żywca można było kupić około 4,2 kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej, czyli mniej więcej tyle samo ile średnio w tych miesiącach w latach 2007-11. Dopiero we wrześniu relacja ta uległa poprawie.

- Gdyby pasze przestały już drożeć, a ceny trzody utrzymały na podobnym do dzisiejszego poziomie, wówczas można by oczekiwać, że pogłowie w przyszłym roku wzrośnie. Na dzień dzisiejszy oceniamy jednak, że nadal jest to scenariusz mało prawdopodobny - szacują analitycy Banku BGŻ.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności