Ceny zbóż, notowania, aktualności

Poprawiają się perspektywy dla soi

Poprawiają się perspektywy dla soi

Obecnie uwaga rynku skupia się przede wszystkim na sytuacji w USA. Amerykański Departament Rolny - USDA - w ostatnim, tygodniowym raporcie o stanie upraw obniżył po raz kolejny ocenę kondycji zasiewów soi.

- Opady deszczu, odnotowane w bieżącym tygodniu w USA, dają jednak nadzieję na „uratowanie" zasiewów soi, wchodzących w krytyczną fazę wypełniania nasion. Obfite deszcze pojawiły się w niektórych stanach - od Minnesoty po Michigan oraz we wschodniej części doliny rzeki Ohio. W okresie najbliższych 10 dni spodziewane jest od 2,5 do 3,2 cm deszczu głównie na północy „środkowego-zachodu" - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Ich zdaniem, poprawa warunków pogodowych dla części upraw kukurydzy i soi powinna nieco złagodzić obawy o kondycję upraw - przede wszystkim soi, bo w przypadku kukurydzy opady pojawiły się w wielu przypadkach zbyt późno, by wyrównać straty spowodowane przez długotrwałą suszę.

- Perspektywy dla soi w krajach Ameryki północnej nadal są dobre. Jednak zbiory na półkuli południowej rozpoczną się dopiero za 4-5 miesięcy, wówczas będzie można liczyć na wyraźniejsze spadki cen soi i śruty sojowej na międzynarodowym rynku - podkreślają eksperci zespołu FAMMU/FAPA.

W okresie od kwietnia do czerwca br. unijny import śruty sojowej spadł o 12 proc., tj. o około 1 mln ton - z 6,54 mln ton w tym samym okresie 2011 r. do 5,62 mln ton. Dostawy z Argentyny zmniejszyły się z 3,41 mln ton do 2,83 mln ton, a z Brazylii - z 3,09 mln ton do 2,67 mln ton. W rozpatrywanym przedziale czasowym unijny przywóz nasion soi wyniósł 2,66 mln ton wobec 2,45 mln ton w tym samym okresie sezon wcześniej, w tym z Brazylii - 2,02 mln ton (2,45 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej).

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności