Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż na giełdach spadają dzięki informacjom o poprawie pogody

Ceny zbóż na giełdach spadają dzięki informacjom o poprawie pogody

Na Matif pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 4,3 proc., do 255,5 EUR/tonę. Notowania pszenicy na amerykańskich giełdach w kontrakcie wrześniowym również obniżyły się: pszenicy SRW na CBoT o 5 proc., do 326,4 USD/tonę, HRW na giełdzie w Kansas - o 5,1 proc., do 327 USD/tonę, a pszenicy HRS na MGE - o 5,3 proc., do 355,6 USD/tonę.

W USA synoptycy zapowiadają deszcze trwające przez okres ok. 10 dni w północnej i wschodniej części amerykańskiego pasa kukurydzy (corn belt). Niemniej jednak w dalszym ciągu duże obszary zasiewów w stanie Iowa, Illinois i Nebraska będą odczuwać niedostatek wilgotności. Ponadto, w przyszłym tygodniu ponadprzeciętne opady deszczu są spodziewane w następujących stanach: Minnesota, Wisconsin, Indiana, Ohio i Kentucky oraz we środkowo-wschodniej części Illinois. - Pomimo iż poprawa pogody obejmie tylko niektóre rejony upraw, to daje to podstawy do niewielkiego spadku „galopujących cen" odnotowywanych od początku bieżącego sezonu - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Ich zdaniem, do ostatnich zniżek notowań pszenicy na amerykańskich giełdach przyczyniła się także konkurencja w eksporcie ze strony Rosji. W tym tygodniu Irak dokonał zakupu 150 tys. ton rosyjskiej pszenicy. Z tej ilości 100 tys. ton zostanie dostarczone przez Glencore International, a reszta przez Olam International - poinformował rzecznik irackiej rady zbożowej.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności