Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż nie osiągnęły jeszcze szczytu

Ceny zbóż nie osiągnęły jeszcze szczytu

Amerykański Departament Rolnictwa obniżył niedawno swoje prognozy zbiorów kukurydzy w USA o 12 proc., do 12,97 mln buszli (buszel kukurydzy to 25,4 kg). Te prognozy będą pewnie jeszcze obniżone. Departament Rolnictwa ocenia obecnie, że aż 38 proc. tegorocznych zbiorów kukurydzy będzie miało złą albo bardzo złą jakość. Podobnie wygląda to w przypadku pszenicy oraz soi.

- Nie widać końca zwyżek cen zbóż. Nie osiągnęły one jeszcze szczytu - twierdzą analitycy Rabobanku. Oceniają oni, że z powodu kiepskiej podaży średnie ceny pszenicy w tym i przyszłym roku będą przekraczać 8 USD za buszel (w przypadku pszenicy buszel to 27,2 kg), a ceny kukurydzy będą do końca roku przekraczały 7 USD za buszel. To zła wiadomość dla konsumentów, ale oczywiście dobra dla producentów spoza obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi. - Wzrośnie popyt na europejskie zboża po tym, gdy susze zmniejszą podaż surowca z USA i Rosji - wskazują eksperci Rabobanku na łamach "Parkietu".

Ostatnie wzrosty cen kukurydzy i pszenicy spowodowane doniesieniami o suszy w USA są dobrą informacją dla rolniczych spółek znad Dniepru, z których kilka jest notowanych na GPW (Astarta, IMC).

Źródło: Portal Spożywczy za: Parkiet

Powrót do aktualności