Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja złagodzi zakaz importu zwierząt z UE

Rosja złagodzi zakaz importu zwierząt z UE

Rosjanie zamierzają wznowić import z tych krajów UE oraz z regionów Wspólnoty, w których notuje się spadek liczby nowych zachorowań na wirusa. Dotyczyć to może Włoch, Hiszpanii, Belgii oraz Luksemburga, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie odnotowano żadnych nowych przypadków epidemii.

Rosjanie zamierzają także zezwolić na import zwierząt z Francji oraz Holandii, ale tylko z tych regionów, które są wolne od wirusa. Zanim zwierzęta trafią (z tych dwóch krajów) do Rosji będą musiały przejść kwarantannę w krajach UE wolnych od wirusa.

Ponadto będą musiały przejść pozytywnie testy na tą chorobę (w 7 oraz w 14 dniu kwarantanny). Import jałówek będzie jednak dalej zakazany.

Ponadto import zwierząt z Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii będzie nadal objęty embargiem. Rosjanie nie zamierzają także znosić na razie zakazu importu żywca wieprzowego z krajów Wspólnoty. Problem ten najbardziej dotyka kraje bałtyckie, które tradycyjnie handlowały żywcem wieprzowym z Rosją.

Problem zakazu jest luźno związany z zagrożeniem wirusem ze Schmallenberu, a jego rozwiązanie Rosjanie uzależniają przede wszystkim od spełnienia przez Wspólnotę odpowiednich wymogów stawianych przez Moskwę.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA (na podstawie Komisji Europejskiej)

Powrót do aktualności