Ceny zbóż, notowania, aktualności

USA i UE uzyskają silniejszą pozycję w eksporcie pszenicy

USA i UE uzyskają silniejszą pozycję w eksporcie pszenicy

- Spodziewane utrzymanie cen pszenicy konsumpcyjnej na wysokim poziomie będzie dodatkową zachętą dla eksporterów dysponujących nadwyżkami pszenicy do zwiększania sprzedaży na rynki zagraniczne. Podobny, choć znacznie bardziej drastyczny scenariusz miał miejsce w sezonie 2010/2011, po wprowadzeniu restrykcji w eksporcie zbóż przez Rosję i Ukrainę. Teraz mówimy tylko o pewnym ograniczeniu dostaw z tych kierunków, aczkolwiek w przypadku Ukrainy sytuację łagodzić będą wysokie zapasy początkowe - oceniają eksperci FAMMU/FAPA.

Przewidują oni, że w nadchodzącym sezonie Unia odnotuje spadek zbiorów pszenicy. Dotyczyć to będzie zarówno pszenicy miękkiej, jak i durum. Jest to przede wszystkim skutek strat mrozowych w ozimych uprawach zbóż, które okazały się być właśnie najbardziej dotkliwe dla upraw pszenicy oraz, w nieco tylko mniejszym stopniu, wiosennej suszy. Niemniej jednak dzięki poprawie warunków pogodowych w niektórych rejonach upraw prognozy zarówno unijnej produkcji, jak i eksportu zostały ostatnio skorygowane w górę. W czerwcowym raporcie francuska firma Strategie Grains podwyższyła spodziewany wywóz pszenicy z UE w sezonie 2012/2013 - o 2 mln ton do 13,5 mln ton.

Również Stany Zjednoczone będą w sezonie 2012/2013 dysponować pszenicą. Według danych USDA/FAS, w 2011 r. dostawy amerykańskiej pszenicy do Europy osiągnęły 1,43 mln ton.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności