Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dyrektor Cereal Planet: Zbiory pszenicy na Ukrainie mogą w tym roku spaść nawet o 50 proc.

Dyrektor Cereal Planet: Zbiory pszenicy na Ukrainie mogą w tym roku spaść nawet o 50 proc.

- Cereal Planet PLC nie ma problemów ze źródłami zaopatrzenia. Spółka kupuje surowiec u wielu lokalnych producentów, oraz importuje rosyjskie zboża, ponieważ ma korzystne położenie w pobliżu granicy z Rosją. Zaletą istniejącej bazy surowcowej jest jej dywersyfikacja - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Anatoliy Vlasenko, dyrektor generalny spółki.

Zauważa, że na postawie wyników badań analitycznych w 2012 roku na Ukrainie przewiduje się spadek zbiorów zbóż w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi występującymi w okresie jesiennym. Zbiory pszenicy zmniejszą się najprawdopodobniej o 50 - 53 proc. w porównaniu z 2011 rokiem.

Ogólne zbiory na Ukrainie w 2012 roku wyniosą 66-67 mln ton, z czego grupa zbóż- 41,7- 42 mln ton (o 28 proc. mniej względem 2011 roku), grupa roślin oleistych - 13-13,1 mln ton (3 proc. spadek względem 2011 roku) i buraki cukrowe - 12 mln ton (spadek o 39 proc. wobec 2011 roku).

Anatoliy Vlasenko dodaje, że możliwa jest w tym roku obniżka cen kukurydzy na ukraińskim rynku, natomiast ceny pszenicy mogą rosnąć.

- Bieżąca cena kukurydzy wynosi 1450 hrywien za tonę, chociaż duża objętość zbiorów uprawy może spowodować spadek cen. Pszenica klasy C kosztuje 1960 hrywien za tonę. Natomiast spodziewana cena tej uprawy zawiera się w przedziale 2000-2050 hrywien za tonę - mówi dyrektor generalny spółki Cereal Planet.

Cereal Planet to zarejestrowany na Cyprze holding spożywczy, kontrolujący grupę firm Ranok - Olimp z Charkowa i działający głównie we wschodniej części Ukrainy. Zajmuje się produkcją mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych, jęczmiennych, grochu, prosa itp.

Spółka posiada moce pozwalające wyprodukować do 250-350 ton kasz i ziaren dziennie. W 2011 roku spółka wyprodukowała 34,33 tys. ton kasz i mieszanek zbożowych. Ponadto spółka zajmuje się opakowaniem produktów spożywczych innych ukraińskich producentów i jest ich oficjalnym dystrybutorem.

Spółka ogłosiła niedawno, iż na przełomie drugiego i trzeciego kwartału zamierza przeprowadzić ofertę prywatną, a środki pozyskane w wyniku emisji przeznaczyć na inwestycję w rozbudowę i modernizację zakładu produkcyjnego (Biełokołodiezanskie, k. Charkowa) mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych. Wartość programu spółka szacuje na około 2,5 mln euro.

Według wstępnych danych, w 2011 roku Cereal Planet wypracował 2,88 mln euro (12,70 mln zł) zysku netto przy przychodach na poziomie 27,09 mln euro (119,45 mln zł).

Źródło: Portal Spożywczy, PB

Powrót do aktualności