Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wołowina wciąż traci rynek

Wołowina wciąż traci rynek

 

Około 20 lat temu przeciętny Polak zjadał 16 kg wołowiny rocznie. Dziś - niewiele ponad 2 kg.

Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), na który powołuje się „Rzeczpospolita", w tym roku Polacy zjedzą przeciętnie 73 kg mięsa na osobę. Spożycie drobiu ma być wyższe, choć tylko o niecałe 0,5 kg. Natomiast spożycie wołowiny spadnie do 2,2 kg. Dla porównania, jeszcze na początku XXI w. statystyczny Polak zjadał ponad 7 kg wołowiny rocznie. Natomiast w 1989 r., w którym zostały zniesione kartki na mięso, jej spożycie przekraczało 16 kg na osobę.

Zdaniem Krystyny Świetlik z IERIGŻ wołowina przegrywa z drobiem głównie z powodu wysokiej ceny. Ponadto, zaletą drobiu, który jest równie wartościowy jak wołowina, jest także bogaty asortyment. Każdy, bez względu na zasobność portfela, znajdzie coś dla siebie.

Do kupowania wołowiny już drugi rok z rzędu przekonuje Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM). Na akcję informacyjną „Odkryj dobre polskie mięso" uzyskał 1,4 mln zł z funduszu promocji wołowiny. W sumie na działania promocyjne wyda w tym roku niemal 2 mln złotych. W planach ma m.in. kampanię medialną, degustacje w dziesięciu największych miastach w Polsce oraz konkursy kulinarne.

 

Źródło: Portal Spożywczy za: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności