Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ukraina bije rekord w imporcie wieprzowiny

Ukraina bije rekord w imporcie wieprzowiny

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku Ukraina sprowadziła zza granicy 43 tys. ton mięsa wieprzowego - prawie trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie 2011 r. Średnia cena w imporcie wyniosła 2,27 USD/kg i była o 10 proc. wyższa niż przed rokiem.

W kwietniu br. zakupiono 17,6 tys. ton wieprzowiny - trzy razy więcej niż w kwietniu 2011 r. i o połowę więcej niż w marciu br. Głównymi dostawcami były Brazylia i Niemcy. Według wstępnych szacunków agencji analitycznych, w maju br. na Ukrainę zostało sprowadzone 24 tys. ton wieprzowiny, co stanowi rekordowy miesięczny import w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Mięso sprowadzane z zagranicy jest niskiej jakości, lecz tanie, co satysfakcjonuje miejscowych przetwórców. Wieprzowina pochodzenia krajowego jest droga, lecz ma dobrą jakość i trafia na eksport. Od stycznia do kwietnia br. z Ukrainy wywieziono 7,4 tys. ton mięsa wieprzowego - o ponad połowę więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Znaczny wolumen mięsa z importu w połowie maja br. doprowadził do spadku cen. W maju br. ceny żywca wieprzowego obniżyły się z 4,88 USD/kg do 2,26 USD/kg (bez VAT). Według ukraińskiego urzędu statystycznego, pogłowie trzody chlewnej na Ukrainie na dzień 1 maja br. wyniosło 268,2 tys. szt i było o 3,5 proc. niższe niż przed rokiem. Produkcja wieprzowiny obniżyła się w tym czasie o 5,2 proc.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA (na podstawie Pig Progress)

Powrót do aktualności