Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wartość eksportu wołowiny z USA większa o 4 proc.

Wartość eksportu wołowiny z USA większa o 4 proc.

Eksport w marcu br. wyniósł 89,8 tys. ton, co oznacza, że był o 23 proc. niższy niż przed rokiem, ale jednocześnie o 3 proc. wyższy niż w lutym br. W ujęciu wartościowym handel ten obniżył się w stosunku do marca 2011 roku o 8 proc. do 438,5 mln USD, jednakże w porównaniu z lutym br. zwiększył o 7 proc. Pomimo 13 proc. (do 55,7 tys. ton) spadku eksportu amerykańskiej wołowiny do Meksyku, kraj ten pozostał głównym odbiorcą mięsa wołowego z USA w I kwartale br. Pod względem wartościowym handel ten zwiększył się jednak o 5 proc. do 250,9 mln USD.

Sprzedaż do Kanady była stabilna wynosząc 36,8 tys. ton. Wzrosła natomiast wartość handlu, o 15 proc. do 215,4 mln USD. W tym samym okresie dostawy amerykańskiej wołowiny do Japonii obniżyły się o 7 proc. do 29,7 tys. ton, natomiast wartość tego handlu wzrosła o 10 proc. do blisko 194 mln USD. Wyniki handlu z Rosją wskazują na zmianę struktury towarowej sprzedaży w kierunku droższych elementów wołowych. W I kwartale Amerykanie dostarczyli do Rosji 14,5 tys. ton wołowiny, tj. o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Wartość tego eksportu zwiększyła się jednak aż o 85 proc. do około 60 mln USD.

Eksport do krajów Bliskiego Wschodu wzrósł o 1 proc., ale głównie ze względu na zwiększone dostawy mięsa do Egiptu (o 12 proc. do 31,5 tys. ton). Pomimo spadku eksportu wołowiny z USA w I kwartale br. perspektywy handlu na pozostałą część roku są nadal dobre. Większych szkód w sprzedaży nie powinno także wywołać niedawne wykrycie kolejnego przypadku (pierwszego od 2006 roku) tzw. choroby szalonych krów (BSE) u bydła w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności