Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezes UPEMI: Hodowla trzody to bardzo dochodowa działalność

Prezes UPEMI: Hodowla trzody to bardzo dochodowa działalność

Rozdrobnienie hodowli w Polsce nie sprzyja jej powtarzalności. Stąd też nasze działania budowy systemu gwarantowanej jakości, który wymusza na rolnikach hodowanie w odpowiedniej rasie, właściwie żywienie i dbanie o zwierze, tak aby mięso było jak najwyższej jakości - mówi prezes UPEMI.

Takie działania powodują, że pojawia się standaryzacja oraz pewność rolnika co do jego zysku w przyszłości, gdyż za mięso wyprodukowane w tym systemie otrzymuje 50 groszy więcej za kilogram - a to jest dużo - uważa Wiesław Różański.

Jesteśmy jako organizacja właścicielem i pomysłodawcą systemu QAFP - Systemu Gwarantowanej Jakości Żywności. Jest to system wieloproduktowy, który jest przeznaczony dla mięsa wieprzowego, ale również dla mięsa drobiowego i wyrobu z tych mięs. Będziemy też starać się rozszerzyć go o mięso królicze i owcze.

Obecnie 270 rolników jest na etapie certyfikacji, a kilkudziesięciu otrzyma ją na dniach. Spodziewamy się, że w czasie kilku miesięcy będziemy mogli bazować na około pół miliona sztuk świń hodowanych w tym systemie. Docelowo za rok, może dwa, dojdziemy do dwóch milionów sztuk. Wdrożenie takiego systemu wymaga czasu i precyzji. Procedura dochodzenia do takiego certyfikatu jest ściśle przestrzegana. Działania, którymi chciano by przyspieszyć pewne działania, mogą doprowadzić do tego, że system nie działałby jak należy.

Procedura dochodzenia to takiego certyfikatu musi być ściśle przestrzegana - podkreśla.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności