Ceny zbóż, notowania, aktualności

Słabnie trend wzrostowy na rynku wieprzowiny

Słabnie trend wzrostowy na rynku wieprzowiny

W pierwszym tygodniu maja br. średnia cena referencyjna wieprzowiny dla całej Unii wynosiła 162,72 euro za 100 kg, i była 0,6 proc. niższa niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca obniżyła się ona o 0,2 proc. Biorąc pod uwagę przebieg cen w poszczegolnych krajach Wspolnoty, należy stwierdzić, że nie był on jednokierunkowy.

W Danii średnia cena wieprzowiny zwiększyła się w ciągu miesiąca o 3 proc. do 147,19 euro za 100 kg. Był to wynik w dużej mierze rosnącego eksportu duńskiej wieprzowiny na rynki krajow trzecich. Niewielką korektę cen (1 proc.) odnotowano na rynku niemieckim oraz francuskim.

Rynek niemiecki po mimo niewielkiego spadku cen jest dość stabilny. Większą dynamikę spadku cen zanotowano w Belgii (-2 proc.) oraz we Włoszech (-6 proc.). W przypadku Francji duży wpływ na spadkowy trend cen miała deszczowa pogoda, i obecnie nic nie wskazuje na zmianę kierunku, w jakim podążają ceny.

W omawianym okresie największą stabilizację cen odnotowano w Hiszpanii oraz w Austrii.

W Polsce średnia cena referencyjna wieprzowiny wzrosła w ciągu miesiąca o 1 proc. do 167,63 euro za 100 kg. Trzeba zaznaczyć, że skrocenie tygodnia pracy przez święto 1 maja nie wpłynęło na zakłocenie funkcjonowania rynku, nie spowodowało także nigdzie nadpodaży lub braku towarow. W najbliższym czasie należy oczekiwać stabilnego kształtowania się cen wieprzowiny w krajach Unii.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności