Ceny zbóż, notowania, aktualności

Analitycy podwyższyli szacunków końcowych zapasów pszenicy we Francji

Analitycy podwyższyli szacunków końcowych zapasów pszenicy we Francji

Korekta związana była przede wszystkim z redukcją prognozy eksportu pszenicy w tym sezonie - do 8,7 mln ton wobec 9,0 mln ton sezon wcześniej. Jest to wywóz aż o 32,6 proc. mniejszy w porównaniu do ubiegłego sezonu, kiedy to Francja odnotowała rekordową sprzedaż w wysokości 12,9 mln ton. Spadek wywozu to skutek konkurencji ze strony USA i Argentyny na kluczowych rynkach dla francuskiej pszenicy - tj. w krajach północnej Afryki. W ostatnim czasie Algieria, jeden z istotnych klientów Francji zakupiła 120 tys. ton amerykańskiej pszenicy HRW, z dostawą w tym miesiącu.

Francuscy analitycy podnieśli także prognozę zapasów końcowych kukurydzy do 2,4 mln ton wobec 2,2 mln ton w poprzednim raporcie. Oznacza to wzrost zapasów tego gatunku o 6,2 proc. w porównaniu do końca poprzedniego sezonu. Zmiana związana jest przede wszystkim z podwyższeniem szacunku zbiorów kukurydzy - z wcześniejszych 13,75 mln ton do 13,9 mln ton i obniżeniem o 50 tys. ton prognozy eksportu do krajów poza UE - do 400 tys. ton.

Nieznacznie skorygowano poza tym prognozę zapasów końcowych jęczmienia - od 50 tys. ton do 1,15 mln ton. Nadal oznacza to jednak poziom zapasów o 19 proc. niższy w porównaniu z poprzednim sezonem.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności