Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rząd wkrótce przedstawi promozycje pomocy dla rolników poszkodowanych przez mrozy

Rząd wkrótce przedstawi promozycje pomocy dla rolników poszkodowanych przez mrozy

Tusk oraz wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na czwartkowej wspólnej konferencji prasowej byli pytani o to, czy rząd przewiduje odszkodowania dla rolników, których uprawy zostały zniszczone przez tegoroczne mrozy.

Tusk poinformował, że ta kwestia była już poruszana na ostatnim posiedzeniu rządu. "Wrócimy do niej na najbliższym posiedzeniu rządu. Minister Sawicki przedstawi konkretne propozycje i z całą pewnością tam, gdzie mamy do czynienia z klęską, będziemy szukali sposobów na to, aby pomóc rolnikom, którzy straty ponieśli" - zapewnił szef rządu.

Jak zaznaczył, chodzi o to, by precyzyjnie zidentyfikować problem szkód tak, by pomoc rządowa "nie była narażona na nadużycia".

Pawlak zaznaczył, że jeśli chodzi o szkody rolnicze, sytuacja jest bardzo zróżnicowana. "Tam, gdzie nie było śniegu oziminy wymarzły i to jest klęska na miarę kilkudziesięciu lat. Natomiast tam, gdzie było choć parę centymetrów śniegu, tam nie ma żadnych problemów" - opisywał.

Jak dodał, jeśli chodzi o uprawy rzepaku, to nawet tam, gdzie nie było śniegu "wydaje się, że nie będzie problemu". Pawlak zaznaczył, że główny problem dotyczy pszenicy i - powiedział - tutaj potrzebne są działania, które pomogą odbudować potencjał gospodarczy".

Z kolei posłowie PiS zaapelowali w czwartek do rządu o bardziej zdecydowane - ich zdaniem - działania. Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że podobnej sytuacji nie było w Polsce od kilkudziesięciu lat. "Dlatego oczekujemy od rządu, by jego działania były nadzwyczajne. Z niepokojem patrzymy na opóźnianie się jakichkolwiek działań rządu" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie.

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) poinformował, że komisja w dezyderacie wezwała rząd do przekazania szczegółowej informacji dotyczącej działań podjętych ws. szkód spowodowanych przez mrozy. Posłowie z komisji zwrócili się też do rządu, aby ten zaproponował rozwiązania, które umożliwią odtworzenie produkcji roślinnej.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności