Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dobre perspektywy dla rynku pszenicy, możliwy spadek cen zbóż

Dobre perspektywy dla rynku pszenicy, możliwy spadek cen zbóż

Według prognozy FAO, światowa produkcja pszenicy w sezonie 2012/2013 wyniesie 690 mln ton.

Jak podaje FAMMU/FAPA, w tym tygodniu FAO podało prognozę światowej produkcji pszenicy w sezonie 2012/2013 w wysokości 690 mln ton. Jest to co prawda mniej niż w rekordowym sezonie 2011/2012, niemniej jednak znacząco powyżej średniej z pięciu ostatnich sezonów.

Prognozy Banku Światowego i USDA wskazują na spadek cen zbóż w nadchodzącym sezonie. Spodziewany jest kilkunastoprocentowa zniżka notowań zbóż, niemniej jednak ceny nadal mają pozostać na poziomie wyższym niż w długim okresie sprzed sezonu 2007/2008.

FAMMU/FAPA informuje, że bieżący tydzień przyniósł spadki notowań pszenicy na Matif i CBoT. Pszenica w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie przez ostatni tydzień potaniała o 0,5 proc. do 213,5 EUR/tonę, wyraźniejsze spadki odnotowano w Chicago - o 4,4 proc. do 231,7 USD/tonę.

Ceny kukurydzy w najbliższym - czerwcowym kontrakcie na Matif były stabilne, przez ostatni tydzień wzrosły nieznacznie - o 0,2 proc., do 206 EUR/tonę. Większe wahania obserwowane były na CBoT. Tutaj kukurydza w kontrakcie marcowym potaniała o 1,3 proc., do 253,9 USD/tonę.

- Pszenicy jest obecnie na rynku pod dostatkiem, a niepokoje związane z ewentualnymi restrykcjami w eksporcie z Rosji i Ukrainy zmniejszyły się po zapowiedziach nie ograniczania eksportu w najbliższym czasie. Rekordowe zbiory odnotowała Australia, prognozy wskazują na bardzo wysoki eksport z tego kraju - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności