Ceny zbóż, notowania, aktualności

W tym sezonie zbiory soi będą wyjątkowo niskie

W tym sezonie zbiory soi będą wyjątkowo niskie

Jak oceniają analitycy FAMMU/FAPA, przyczynią się do tego niższe plony, a więc i zbiory soi, będące skutkiem dotkliwej suszy w Ameryce Południowej. Zbiory na południowej półkuli będą mniejsze o 6,4 mln ton w stosunku do styczniowej prognozy i oceniane są na zaledwie 125 mln ton, tj. najniżej od 3 lat i o 14 mln ton mniej niż sezon wcześniej.

Ceny soi są w dalszym ciągu wspierane przez popyt generowany przez Chiny, który w okresie od kwietnia do września tego roku prognozowany jest na 28,5 mln ton, co oznacza wzrost o 1,8 mln ton wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Całkowity światowy handel soją w tym okresie wyniósł 48,2 mln ton, zatem na Chiny przypada więcej niż połowa globalnego importu.

Straty soi w Ameryce Południowej zwiększą globalną zależność od dostaw soi amerykańskiej. Eksport soi z USA może w 2012 r. zwiększyć się do 10,6 mln ton wobec 9 mln ton rok wcześniej. Stany Zjednoczone są trzecim eksporterem soi na świecie po Brazylii oraz Argentynie - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności