Ceny zbóż, notowania, aktualności

IGC prognozuje wzrost areału upraw pszenicy w kolejnym sezonie

IGC prognozuje wzrost areału upraw pszenicy w kolejnym sezonie

Prognozowana wysokość produkcji pszenicy w sezonie 2012/2013 to 680 mln ton.

W większości krajów położonych na półkuli północnej kondycja upraw pszenicy jest dobra. Wyjątkiem są niektóre rejony USA i Ukraina. Średnie plony pszenicy na świecie mogą być przez to niższe niż w obecnym sezonie.

- Prognozowana wysokość produkcji to 680 mln ton, tj. o 15 mln ton mniej w porównaniu do rekordowych zbiorów odnotowanych w bieżącym sezonie. Oznacza to zbiory dobre, nadal znacznie wyższe od 653 mln ton w sezonie 2010/2011, ale nie bardzo dobre. W nadchodzącym sezonie pszenicy na rynku światowym powinno być pod dostatkiem biorąc pod uwagę także rekordowe zapasy końcowe - prognozowane na 211 mln ton - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.

W lutowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa podwyższyła, po raz kolejny, prognozę zbiorów zbóż na świecie w bieżącym sezonie - z wcześniejszych 1830 mln ton do 1841 mln ton. Znacząco skorygowano w górę także przewidywane zapasy końcowe zbóż - z 369 mln ton do 378 mln ton.

Prognoza światowych zbiorów pszenicy miękkiej w sezonie 2011/2012 została podwyższona o 5 mln ton w stosunku do stycznia br. do 695 mln ton, a zapasów końcowych tego gatunku - z 204 mln ton do 211 mln ton.

- Przewidywane spożycie pozostawiono na wcześniejszym poziomie 681 mln ton. Co prawda korygowano w dół zużycie na cele spożywcze i przemysłowe, niemniej jednak atrakcyjny poziom cen pszenicy zwłaszcza w stosunku do kukurydzy spowodował wzrost zużycia pszenicy na cele paszowe - o 2 mln ton do 131 mln ton. Jest to jednocześnie najwyższy poziom spożycia paszowego pszenicy od 1990 r. - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności