Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny pszenicy rosną pod presją obaw o straty w oziminach

Ceny pszenicy rosną pod presją obaw o straty w oziminach

We Francji straty w pszenicy ozimej mogą wynieść od 500 tys. ton do 1 mln ton.

Do ostatnich wzrostów cen pszenicy mógł przyczynić się również zwiększony unijny eksport tego gatunku. Stabilne były natomiast ceny kukurydzy - niewielki spadek o 0,6 proc. do 205,5 EUR/tonę.

Niewielkie umocnienie cen giełdowych zbóż odnotowano także na giełdzie CBoT. Tutaj przez ostatni tydzień pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała o 2,7 proc. do 242,2 USD/tonę, a kukurydza - o 2,2 proc. do 257,4 USD/tonę.

- Pierwsze sondażowe badania stanu upraw przeprowadzone przez Agritel wskazują na słabą kondycję ok. 200 tys. ha upraw ozimej pszenicy we Francji, co przekłada się na szacowane straty w przedziale od 500 tys. ton do 1 mln ton. Francja jest liderem w unijnej produkcji i eksporcie pszenicy, a przeważająca większość upraw tego gatunku to oziminy. Obecne straty mogą więc przełożyć się na wyniki tegorocznej produkcji pszenicy, gdyż najprawdopodobniej areał upraw zniszczonych przez mróz zostanie obsiany innymi gatunkami - np. jęczmieniem jarym czy kukurydzą. Skutki ewentualnych strat we francuskiej produkcji powinny jednak zostać częściowo złagodzone większym areałem upraw pszenicy na zbiór w bieżącym roku - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności