Ceny zbóż, notowania, aktualności

Umacniają się ceny wołowiny

Umacniają się ceny wołowiny

W minionym miesiącu średnia cena reprezentatywna wołowiny (młodego bydła klasy R3) dla całej Unii zwiększyła się w stosunku do lipca br. o 3 proc., natomiast w stosunku do sierpnia 2010 roku wzrosła o 13 proc. W pierwszych dwóch tygodniach września br. ceny wołowiny we Wspólnocie nadal zwyżkowały. W sierpniu br. w stosunku do lipca br. wzrosły ceny we wszystkich krajach UE, za wyjątkiem Litwy (-0,7 proc.) oraz Portugalii (-1,4 proc.). Największy wzrost cen zanotowano w Austrii (+4,9 proc.), w Niemczech (+4,6 proc.), we Francji (+4,5 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii (+4,4 proc.) - podaje FAMMU/FAPA.

Cena wołowiny w Polsce kształtowała się na poziomie o 10 proc. niższym od średniej dla całej Wspólnoty oraz o 13 proc. niższym w stosunku do ceny w Niemczech i o 8 proc. niższym niż we Francji. Od początku br. ceny wołowiny w UE utrzymują się na pułapie o 7-13 proc. wyższym w stosunku do cen z 2010 roku. Wszystko wskazuje na to, że jesień będzie okresem stopniowego dalszego wzrostu cen na rynku wołowiny w Unii. Ceny będą rosły prawdopodobnie aż do Bożego Narodzenia, a także w 2012 roku. Wzrost cen to wynik silnego popytu utrzymującego się na wołowinę na rynku światowym (w Iranie, w Egipcie, w Korei Południowej, w Rosji, w Turcji) i równocześnie ograniczonych możliwości eksportowych krajów z Ameryki Południowej (Brazylii i Argentyny).

Analitycy FAMMU/FAPA podkreślają, że eksport wołowiny z Unii, który korzystnie wpływa na ceny, rośnie w br. jeszcze w szybszym tempie niż w 2010 roku. W 2010 roku kraje Wspólnoty wyeksportowały w ekwiwalencie mięsa łącznie 485,2 tys. ton mięsa i żywca wołowego, tj. o 95 proc. więcej niż w 2009 roku. Według Komisji Europejskiej w pierwszych pięciu miesiącach 2011 roku eksport ten zwiększył się o 138 proc. do 218,6 tys. ton. W II połowie 2011 roku eksport wołowiny z Unii może zacząć maleć ze względu na spadek liczby ubijanych zwierząt. Spadkowy trend w eksporcie będzie kontynuowany także w 2012 roku.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności