Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadki notowań cen ziarna w skupie

Spadki notowań cen ziarna w skupie

Ulewne lipcowe deszcze zrobiły swoje. Jakość tegorocznego ziarna jest słaba, zbierane ziarno charakteryzuje się dużą wilgotnością, ma niski opad i niską zawartość białka oraz jest porośnięte (szczególnie w odniesieniu do żyta, pszenżyta, ale także pszenicy). Szczególnie dużą podaż notuje się w przypadku pszenicy paszowej, co jest wynikiem mniejszej od spodziewanej podaży ziarna pszenicy konsumpcyjnej.

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, najniższe ceny ziarna notuje się na południu kraju z racji największego zaawansowania zbiorów i dostępności konkurencyjnego cenowo ziarna z południa Europy. W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową z tegorocznych zbiorów kształtują się w przedziale od 620 PLN/t do 720 PLN/. Tak więc bariera 700 PLN/t pszenicy paszowej została złamana.

Z kolei, ceny ziarna pszenżyta kształtują się na poziomie 620-670 PLN/t, a ceny żyta paszowego wynoszą 580-670 PLN/t. Na rynku notuje się spore zapotrzebowanie na jęczmień paszowy, a jego ceny zawierają się w przedziale 670-720 PLN/t. Pomimo notowanego spadku cen pszenicy, bardzo wysokie pozostają ceny kukurydzy, które kształtują się w przedziale 950-1000 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Mniejsza od spodziewanej podaż zbóż konsumpcyjnych w związku z problemami z jakością ziarna powoduje, iż ceny pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego są zdecydowanie bardziej odporne na spadki niż ceny ziarna paszowego.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej ze zbiorów 2011 w zależności od regonu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości zawartości białka) kształtują się w przedziale 750 PLN/t do 850 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 650-800 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Źródło: Portal Spożywczy za: Izba Zbożowo-Paszowa

Powrót do aktualności