Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża paszowe

Sytuacja na rynku – zboża paszowe

Zboże nie trzyma parametrów, nie ma odpowiedniej liczby opadania czy wysokiego białka. Efekt - niewiele zbóż konsumpcyjnych, bardzo dużo paszowych. A bogaci w taką wiedzę producenci pasz i hodowcy zwierząt wcale nie kwapią się do zakupów. Wolą poczekać, aż surowca będzie na rynku więcej i jego ceny zaczną spadać. Tak jest w przypadku żyta paszowego, które nie znajduje nabywców.

Tona żyta kosztuje teraz około 610 złotych. Minęła też euforia zakupów jęczmienia paszowego. Cena na razie utrzymuje się powyżej 700 złotych za tonę, ale przy braku chętnych ten stan nie potrwa długo - narzekają rolnicy.

 

ZBOŻA

ceny transakcyjne      zł/t

żyto gorzelniane       580 - 590

żyto paszowe           600 - 630

jęczmień paszowy       700 - 730

jęczmień browarniany   800 - 830

 

Stawki pszenicy paszowej spadły poniżej 760 złotych za tonę. Maksymalnie 720 złotych można dostać za pszenżyto, mimo że oferty sprzedaży są nawet o 100 złotych wyższe. Ale to oferty bez możliwości realizacji, bo w tym roku pszenżyto bardzo szybko porasta w kłosie i traci na jakości. Jedyne oferty kupna, jakie można teraz znaleźć, są na owies paszowy, ale tu przyczyna jest prosta. Ubiegłorocznego ziarna już nie ma, a tegorocznego jeszcze nikt nie kosi.

 

ZBOŻA PASZOWE

ceny transakcyjne      zł/t

owies                  640 - 660

pszenżyto              710 - 720

pszenica               750 - 760

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności