Ceny zbóż, notowania, aktualności

Z powodów atmosferycznych można spodziewać się znacznie niższych plonów

Z powodów atmosferycznych można spodziewać się znacznie niższych plonów

"Według oceny IUNG-PIB te niekorzystne warunki pogodowe spowodowane deficytem wody na początku okresu wegetacji oraz obecnym nadmiarem wody mogą spowodować, że plony pszenicy ozimej będą niższe o 19 proc., żyta o 10 proc., zbóż jarych o 6-8 proc., względem plonów średnich wieloletnich. Tak wysokie opady atmosferyczne spowodowały, że prognoza plonów dla ziemniaka przewiduje znaczny spadek plonów tej uprawy, o ok. 18 proc." - napisano w dekadowym komunikacie.

"Jedynie ostatnio panujące warunki pogodowe sprzyjają uprawom buraka cukrowego oraz kukurydzy i mogą spowodować wzrost plonów tych upraw o ok. 10 proc. względem plonów średnich wieloletnich" - dodano.

Instytut napisał, że warunki meteorologiczne w ostatnich tygodniach charakteryzujące się znacznymi opadami atmosferycznymi, burzami, powodują, że tegoroczne zbiory przebiegają z dużymi problemami.

"Zbiory zbóż z powodu częstych opadów atmosferycznych oraz dużej wilgotności ziarna będą opóźnione. Z powodu dużej wilgotności powietrza istnieje również duże zagrożenie upraw spowodowane przez rozwój grzybów. Innym niekorzystnym zjawiskiem spowodowanym przez obecne warunki pogodowe jest porastanie zbóż, które występuje już u pszenżyta ozimego i żyta, możliwe, że ten problem może również dotyczyć pszenicy. Wiele pól jest podmokniętych, na które obecnie wjazd ciężkim sprzętem jest utrudniony lub nawet niemożliwy" - napisano.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności