Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica drożeje, bo są obawy o zbiory w krajach UE

Pszenica drożeje, bo są obawy o zbiory w krajach UE

 

Niepokój o tegoroczne plony w tych krajach, zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów, związane są z długotrwałym brakiem opadów.

- Obecną sytuację ocenia się jako „stres wodny", niemniej jednak jeśli w okresie najbliższych 10 dni nie wystąpią opady deszczu, to może to oznaczać realne straty w tegorocznych plonach. Do zwyżek przyczyniają się również wyjątkowo niskie zapasy pszenicy w Unii - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Bieżący tydzień przyniósł również zwyżki notowań pszenicy w kontraktach na chicagowskiej giełdzie, głównie ze względu na utrzymujące się obawy o kondycję upraw pszenicy w niektórych rejonach USA w związku z przedłużającym się okresem niedostatecznej wilgotności.

W tym tygodniu taniała natomiast kukurydza na CBoT.

- Mogło to wynikać z następujących przyczyn: poprawy warunków pogodowych, oddalającej niepokoje o opóźnienie zasiewów, mniejszego zainteresowania kukurydzą ze strony przemysłu paszowego (preferującego tańszą pszenicę paszową, importowaną np. z sąsiedniej Kanady) oraz spowolnienia tempa przerobu kukurydzy na bioetanol obserwowanego w ostatnich tygodniach - informuje w raporcie FAMMU/FAPA.

 

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności