Ceny zbóż, notowania, aktualności

FAMMU/FAPA: Ceny pszenicy w kontrakcie majowym spadają

FAMMU/FAPA: Ceny pszenicy w kontrakcie majowym spadają

Jak podaje FAMMU/FAPA, ceny pszenicy w kontrakcie majowym na giełdzie Matif spadły z blisko 250 EUR/tonę tydzień temu do 234,5 EUR/tonę. Na CBoT pszenica w najbliższym kontrakcie - majowym - potaniała przez tydzień o ok. 5 proc., do 269,5 USD/tonę.

- Wydaje się, że obecnie coraz bardziej do głosu dochodzą optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów. Ostatni tydzień przyniósł nawet nadzieję na poprawę warunków pogodowych dla upraw pszenicy w amerykańskich stanach, w największym stopniu zagrożonych skutkami suszy - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Dodatkowo, w sezonie 2011/2012 do gry wrócą kraje basenu Morza Czarnego (Ukraina, Rosja). Optymistycznie wyglądają też prognozy produkcji i eksportu pszenicy i zbóż ogółem z Ukrainy w nadchodzącym sezonie.

Wysoki poziom eksportu pszenicy utrzyma też Unia Europejska, przede wszystkim Francja. Więcej mogą oferować na rynek Niemcy, które w ubiegłym roku odnotowały problemy z jakością ziarna. Prognozowany jest także wzrost eksportu pszenicy ze strony Argentyny i Kanady.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności