Ceny zbóż, notowania, aktualności

FAMMU/FAPA: Ostatnie zwyżki cen pszenicy to efekt niskich zapasów tego ziarna

FAMMU/FAPA: Ostatnie zwyżki cen pszenicy to efekt niskich zapasów tego ziarna

Jak informuje Portal Spożywczy za FAMMU/FAPA,pszenica najbliższym kontrakcie - majowym - podrożała do ok. 250 EUR/tonę.

W dalszym ciągu drożała kukurydza na amerykańskich giełdach. Notowania kukurydzy w kontrakcie majowym na giełdzie w Chicago w ostatni czwartek osiągnęły poziom najwyższy w historii tego kontraktu - 302,15 USD/tonę.

-Główną przyczyną były oczekiwania znacznego obniżenia prognoz poziomu zapasów kukurydzy w USA w stosunku do marcowego raportu USDA. Według niektórych niezależnych firm analitycznych, mogą one wynieść niewiele ponad 14 mln ton (wobec 17 mln ton w marcowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnego) - można przeczytać w raporcie FAMMU/FAPA.

Autorzy raportu oceniają, że tak niski poziom zapasów to rezultat ogromnego popytu na ten surowiec głównie ze strony przemysłu biopaliwowego. Wzmożone zapotrzebowanie na bioetanol stymulowane jest z kolei wysokimi cenami ropy. Oficjalne prognozy USDA ukażą się w ten piątek.

Bieżący tydzień przyniósł także umocnienie się notowań pszenicy w kontraktach terminowych na chicagowskiej giełdzie. Notowania tego gatunku w kontrakcie majowym wzrosły w ostatni czwartek do 186,2 USD/tonę.

- Zwyżki te mogą być powiązane częściowo z wysokimi cenami kukurydzy oraz być także częściowo wynikiem wyjątkowo niskiego poziomu zapasów pszenicy konsumpcyjnej - oceniają autorzy raportu FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności