Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wiceminister rolnictwa: Możliwy powrót spekulacji na rynkach rolnych

Wiceminister rolnictwa: Możliwy powrót spekulacji na rynkach rolnych

Według Tadeusza Nalewajka istnieje niebezpieczeństwo gry rynkowej w towarach, które jest łatwo przechowywać - dotyczy to między innymi zbóż.

Według wiceministra, trudno przewidzieć, jakie będą tegoroczne ceny zbóż w skupie.

- Pewne prawidłowości, na podstawie których sporządzaliśmy w ubiegłym roku prognozy, zawiodły. Nie wiadomo było, że tak wzrosną ceny, np. w przypadku cukru - przecież nie zebraliśmy mniej buraków cukrowych. Okazuje się, że korporacje międzynarodowe, inwestujące na rynkach rolnych, są mocniejsze od czynników stabilizujących w kraju i w Unii - mówi Tadeusz Nalewajk.

- W transakcjach na rynkach rolnych nie jest zachowany element prawa podaży i popytu. Zaznaczam, że to dzieje się zgodnie z prawem, legalnie - dodaje.

Dodaje, że pewną barierą dalszego wzrostu cen w sklepach będzie popyt, jednak w niektórych segmentach niewykluczony jest jeszcze wzrost cen.

Według wiceministra rolnictwa, wiele wskazuje na to, że zboża dobrze przezimowały i zbiory w tym roku mogą być zbliżone do ubiegłorocznych.

- Wydaje się, że zboża dobrze przezimowały - mówi. Dodaje, że problemy mogą być tylko w niektórych regionach, gdzie były duże mrozy i nie zmarznięta ziemia.

-Norma w Polsce to zbiory na poziomie około 27 mln ton, gdzie około 16-17 mln ton to zboże paszowe - mówi Tadeusz Nalewajk. Jego zdaniem, w tym roku zbiory powinny być na takim poziomie.

Wiceminister poinformował także, że dane GUS na temat przezimowania zbóż będą dostępne do 15 kwietnia.

Przypomnijmy, że w 2010 roku zebrano w Polsce 27,3 mln ton zbóż, w tym 25,5 mln ton zbóż podstawowych, czyli o niemal 9 proc. mniej niż w 2009 roku, ale o 2,5 proc. więcej od średniej z lat 2005-2009.

Według oceny ministerstwa rolnictwa, w bieżącym sezonie krajowe zapotrzebowanie wyniesie 27,5 mln ton, w tym na cele paszowe 16,6 mln ton.

- Tegoroczne zbiory pokryją pod względem ilościowym potrzeby krajowe - czytamy w raporcie ministerstwa rolnictwa.

Źródło: Portal Spożywczy za: PB

Powrót do aktualności