Poseł PO: Małe gospodarstwa boleśnie odczują wzrosty cen surowców rolnych

– Duże gospodarstwa, które mają duże magazyny, potrafiły przechować część zboża, a nie sprzedać zaraz po żniwach i obecnie uzyskują za nie atrakcyjne ceny – mówi Leszek Korzeniowski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

– Te gospodarstwa, które potrafiły skorzystać ze wzrostu cen mogą patrzeć spokojnie w przyszłość. Natomiast gospodarstwa, które nie potrafiły skorzystać ze wzrostu cen surowców, a są to zazwyczaj gospodarstwa małe, mogą mieć rzeczywisty problem przetrwania na rynku – dodaje.

Poseł zwraca uwagę na to, że w małe gospodarstwa uderzą podwyżki czynszów dzierżawnych, których wysokość jest uzależniona od ceny zboża. Drożeje także podatek rolny dla samorządów.

– Jeśli gospodarstwo sprzedało zboże zaraz po żniwach, za około 500 zł za tonę, a teraz płaci czynsz dzierżawny wyliczony na podstawie ceny niemal 1000 zł za tonę, to jest to dla niego niewspółmierne – ocenia Leszek Korzeniowski.

Dodatkowo, rolnicy będą musieli zmierzyć się z coraz droższym paliwem i nawozami.

– Wzrosty cen paliwa i nawozów, czynszów dzierżawnych, czy podatku rolnego – to wpłynie na pewno niekorzystnie na funkcjonowanie gospodarstw – mówi przewodniczący komisji rolnictwa.

Źródło: Portal Spożywczy