Ceny zbóż, notowania, aktualności

Złapać króliczka

Złapać króliczka

Tak dobrej sytuacji hodowcy królików nie pamiętają od dawna.

Hodowca: "Cena mięsa dochodzi na rynku nawet do 30 złotych."

Nie dziwi, więc to, że jak grzyby po deszczu powstają nowe fermy. Produkcja królików znów jest opłacalna.

Witold Wojciechowski - hodowca z Małujowic: "Sprzedaje się ogromne ilości królików, przede wszystkim królików ras mięsnych w celach ubojowych. Bardzo wzrasta spożycie w kraju, w związku z tym duże hodowle, które eksportowały do tej pory, zostają z królikiem na terenie kraju."

Ze zbytem nie ma, więc problemów. Firmy i zakłady mięsne za dobrej, jakości króliki płacą nawet ponad osiem złotych za kg. To dwukrotnie więcej niż w 2008 roku. Jednak eksperci ostrzegają przed huraoptymizmem. Aby hodowla przynosiła dochody, trzeba rozwijać rynki zbytu.

dr Robert Głogowski-SGGW: "Jeśli ktoś wyprodukuje dużą ilość surowca i będzie miał kłopoty ze sprzedażą, trudno mówić wtedy o opłacalności. Dlatego pierwszym i najważniejszym etapem jest nawiązanie kontaktu z dużą siecią dystrybucji i wtedy można mówić o intensyfikacji, rozwijaniu ilościowym tej gałęzi produkcji."

Piętą achillesową polskiej hodowli są ubojnie. Tych dużych jest niewiele, a rozwój mniejszych ograniczają "nieżyciowe przepisy", bo mimo pozwoleń na sprzedaż tuszek króliczych na swoim terenie, nie mogą ubijać więcej niż sto królików tygodniowo.

Krzysztof Laksy - hodowca z Nowej Wsi Królewskiej: "Z tymi ubojniami nadal jest tak jak było, nie ma żadnego ułatwienia dla tych hodowców, którzy by to chcieli robić, ponieważ unijne normy stawiane naszym ubojnia są bardzo wysokie."

Królicze mięso to rarytas poszukiwany głównie za granicą. Gdy złoty był słabszy większość naszej produkcji trafiała na rynek niemiecki, włoski czy holenderski. Teraz mięso królicze coraz częściej gości na naszych stołach. Według ostatnich danych jego spożycie wzrosło do prawie kilograma na mieszkańca, ale to i tak sześciokrotnie mniej niż zjadają Włosi czy Holendrzy.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności