Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak w kontraktach długoterminowych jest coraz droższy

Rzepak w kontraktach długoterminowych jest coraz droższy

Rzepak w kontraktach terminowych w Paryżu kontuje ruch po fali długoterminowego wzrostu. Na umocnienie wpływa poza popytem wewnętrznym mocne sygnały z giełdy towarowej w Chicago, gdzie drożeje soja, ale także z Winnipeg. Canola zwiększyła tam wartość do poziomu najwyższego od 28 miesięcy na fali zakupów przez fundusze inwestycyjne oraz dzięki popytowi przetwórców.

W Europie ozime zasiewy rzepaku są obecnie dobrze chronione przez pokrywę śnieżną, jakkolwiek wiele się jeszcze może wydarzyć do zbiorów. W Niemczech UFOP szacuje zasiewy na 1,5% mniejsze niż rok wcześniej, co może zaowocować zbiorem 5,5-6 mln ton wobec 5,7 mln ton rok wcześniej. We Francji zasiewy szacuje się 1,3% wzrost powierzchni zasiewów do 1,47 mln ha. W Wielkiej Brytanii zasiewy wzrosły od 3% do 5%. W Rotterdamie podrożała większość surowców oleistych oraz olejów. Te ostatnie odczuły falę spekulacyjnych zakupów w związku z obawami, że z jednej strony deszczowa pogoda w Malezji ograniczy podaż oleju palmowego, z drugiej strony susza w Argentynie pogorszy podaż soi, zatem i oleju sojowego.

W Chicago kontrakty na soję na najbliższe terminy umocniły się, styczniowy o 3,1%, marcowy 3,0% i majowy o 3,0%. Na umocnienie wartości kontraktów wpłynęły rosnące obawy, że susza zredukuje zbiory soi Argentynie. Oil World prognozuje okrojenie zbiorów nawet do 43-48 mln ton wobec 54,4 mln ton w br. Dodatkowo strajki w olejarniach tego kraju zakłócają produkcję. Niektórzy obserwatorzy zauważają spowolnienie zakupów soi przez Chiny (które nastąpiło pod koniec ubiegłego roku), jakkolwiek cały rok 2010 był rekordowy z 54,7 mln ton importu wobec 42,6 mln ton rok wcześniej.

Pogłębienie suszy w Argentynie może wpływać na spekulacyjne nastroje i dalsze wzrosty zwłaszcza, że utrzymują się wysokie ceny ropy, które ciągną w górę wartość olejów roślinnych na świecie.

Źródło: AgroWorld

Powrót do aktualności