Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża

Sytuacja na rynku – zboża

Całe zamieszanie to echa ostatniego raportu amerykańskiego departamentu rolnictwa. I jednej informacji, która zelektryzowała inwestorów - mówiąc krótko, stan ozimin jest gorszy niż przed rokiem. I to wystarczyło, aby zmienić obraz rynku.

Na giełdzie Matif w Paryżu notowania pszenicy zakończyły dzień wynikiem przekraczającym 215 euro za tonę. Za oceanem zblizyły się do poziomu 255 dolarów.

 

CENY PSZENICY

kontrakty terminowe

MATIF   215,75 euro/t

CBOT    254,40 $/t


Znacznie mniejsze podwyżki obserwowaliśmy w przypadku kukurydzy. W Europie tona tego ziarna zbliża się do 200 euro.CENY KUKURYDZY

kontrakty terminowe

MATIF   197,75 euro/t

CBOT    224,8  $/t


Kukurydza to prawdziwy faworyt funduszy inwestycyjnych. Wiele tak zwanych „pozycji długich” właśnie na to ziarno, świadczy o spodziewanych wzrostach notowań. A dodatkowo informacje napływające z Chin o niedoborach kukurydzy rzędu 7 milionów ton, dodatkowo wspierają ceny! Na koniec trudno nie wspomniec o rekordzistach.

Wczoraj ceny soi na giełdzie w Chicago wzrosły do najwyższego poziomu od sierpnia ubiegłego roku. Rzepak blisko prognozowanych 400 euro za tonę. To rekord notowań od ponad dwóch lat!


KONTRAKTY TERMINOWE

MATIF

rzepak 394,25   euro/t

CBOT

soja   448,16  $/t

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności