Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zboża ustabilizują się na wiosnę

Ceny zboża ustabilizują się na wiosnę

Z tygodnia na tydzień centy zboża na międzynarodowym rynku osiągają coraz wyższe poziomy, jednak zdaniem ekspertów z Agrowill, sytuacja ta ustabizuje się wiosną 2011, gdy po zbiorach zbórz ozimych ustabilizują się nowe tendencje na rynku zbórz.

- Ten rok był szczególnie niekorzystny dla roślin zbożowych - mówi dyrektor AB Agrowill Group Algirdas Pareckas. - Z powodu ostrej zimy część zbóż ozimych wymarzła i wiosną trzeba było je zastąpić mniej plennymi roślinami jarymi. Część zbiorów została zniszczona latem przez szalejące burze i powodzie oraz jesienne wzmożone opady deszczu. W konsekwencji ceny na międzynarodowym rynku wzrosły już o kilkadziesiąt procent. Jednak naszym zdaniem ich poziom już się ustabilizował, gdyż ceny skupu ziarna osiągnęły już szczyt, czyli o 15-20% więcej niż w zeszłym roku - dodaje Pareckas.

Do podwyższenia cen na międzynarodowym rynku przyczyniły się nie tylko pożary w Rosji, w wyniku których na rynek trafiło 651 mln ton zbóż, czyli o 25 mln ton mniej, niż szacowano na początku czerwca, lecz również niekorzystna lokalna aura w wielu regionach Europy, np. powódź w Polsce. Według prognoz Komisji Europejskiej w tym roku w krajach Unii Europejskiej z jednego hektara zebrane zostanie 5,26 tony miękkiej i 2,97 tony twardej pszenicy, 4,42 tony jęczmienia i 7,22 kukurydzy. To znacznie mniej, niż w roku poprzednim. Ostatni tak wysoki kurs zboża na międzynarodowym rynku zanotowano w 2008 roku, kiedy wzrost cen żywności przyczynił się do zamieszek m.in. w Egipcie, Maroku, Indonezji, na Filipinach i na Haiti.

Do wzrostu napięcia na międzynarodowym ryknu przyczyniła się również decyzja premiera Rosji, Władimira Putina, wprowadzająca embargo na eksport rosyjskiego zboża aż do 1 lipca 2011. Rosja jest trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie, więc w konsekwencji tej decyzji  ceny na światowym rynku diametralnie wzrosły osiągając poziom VVV za tonę pszenicy. W porównaniu z najniższym poziomem cen z czerwca ceny pszenicy w globalnym handlu futures wzrosły o ok. 50 procent.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności