Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jęczmienna interwencja

Jęczmienna interwencja

Rynek to system naczyń połączonych i wszelkie próby majstrowania przy jakimkolwiek zbiorniku, powodują niepotrzebne zamieszanie.

Życie uczy, że za każdą interwencję wcześniej czy później i tak trzeba będzie zapłacić. W tej sytuacji listopadowa inicjatywę Brukseli można potraktować tylko jako ukłon w stronę najbardziej potrzebujących, bo ingerencja na rynku jęczmienia wcale nie jest potrzebna. Ten tydzień na giełdach towarowych przyniósł wielkie uspokojenie. Ceny jęczmienia, zresztą podobnie jak innych zbóż, już nie idą w górę. A w niektórych rejonach wykazują nawet tendencję spadkową. Dziś tonę jęczmienia w magazynie sprzedającego można kupić juz po 600 złotych. A jeszcze dwa tygodnie temu stawki były średnio o 50 złotych wyższe.

 

JĘCZMIEŃ PASZOWY

ceny transakcyjne                      zł/t

w magazynie sprzedającego

teraz                                      600 - 630

początek października              640 - 650


Podobnie jest w przypadku ofert sprzedaży tego ziarna z dowozem do centrum kraju. Tona w takich transakcjach kosztuje około 650 złotych. W porównaniu z początkiem października to spory spadek.

 

JĘCZMIEŃ PASZOWY

ceny transakcyjne                 zł/t

z dowozem

teraz                               650 - 660

początek października        680 - 690


A oto jak kształtują się ceny jęczmienia na unijnym rynku. Zdecydowanie najdrożej, ponad 180 euro, kosztuje tona tego ziarna w Hiszpanii. Drugie miejsce zajmują Niemcy. Polska również w pierwszej trójce.

 

JĘCZMIEŃ PASZOWY  euro/t

Hiszpania 183

Niemcy    168

Polska    160

Węgry     159

Czechy    139

Słowacja  126

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności