Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża

Sytuacja na rynku – zboża

Ku zaskoczeniu maklerów i potencjalnych kupców w ten piątek zanotowano duże wzrosty cen na świecie. Pszenica na paryskiej giełdzie Matif zdrożała w ciągu 1 dnia o prawie 16 euro za tonę, a to od razu odbiło się na naszych notowaniach.

Maklerzy giełd towarowych narzekali ostatnio na brak klientów. Zboża kupowali jedynie eksporterzy w celu doładowania statków oraz ci, którzy musieli uzupełnić kończące się zapasy. Pozostali realizowali stare kontrakty lub czekali na jeszcze większe obniżki. Po piątkowych nagłych wzrostach cen na świecie, reakcja sprzedających ziarno w Polsce była błyskawiczna. O 50-60 złotych zdrożała pszenica paszowa i teraz za tonę trzeba zapłacić nawet 660 złotych. Pszenica konsumpcyjna też zdrożeje, ale maklerzy jeszcze są ostrożni w prognozach i podają cenę obowiązującą pod koniec tygodnia , czyli 750 złotych.

 

PSZENICA - giełdy towarowe

ceny transakcyjne  zł/t

paszowa            650-660

konsumpcyjna    750

 

Dzisiaj dzwonią do biur maklerskich ci, którzy jeszcze w ubiegłym tygodniu wstrzymywali się z kupnem. Jęczmień paszowy zdrożał średnio o 55 złotych. Ten o dobrych parametrach kosztuje od 630 do 660 złotych za tonę. Na konsumpcyjny nie ma zbytu. Żyto paszowe kosztuje od 520 do 550 złotych, ziarnem konsumpcyjnym jest bardzo małe zainteresowanie. Nie ma też chętnych na pszenżyto.

 

ZBOŻA - giełdy towarowe

ceny transakcyjne            zł/t

jęczmień paszowy         630-660

żyto paszowe               520-550

pszenżyto                   560-620

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności