Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbiory zbóż w Rosji będą o ok. 33 proc. mniejsze niż rok wcześniej

Zbiory zbóż w Rosji będą o ok. 33 proc. mniejsze niż rok wcześniej

Tegoroczne straty w uprawach zbożowych są związane z rozległymi skutkami dewastującej suszy. Dotychczas zebrano zboża z 31 mln ha, co stanowi 87% powierzchni zasiewów. Średnie plony są szacowane na 1,9 ton/ha wobec 2,41 ton/ha w zeszłym sezonie. Całkowite zbiory zbóż w Rosji oceniane są na 63 mln ton, co oznacza znaczny spadek w stosunku do 97 mln ton zebranych w 2009 r. Zbiory pszenicy prognozowane są na 39 mln ton (w wadze przed suszeniem i czyszczeniem), czyli o 30,2% mniej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu.

Pszenicę zebrano do tej pory z areału 19,7 mln ha, co stanowi 88% całkowitej powierzchni obsianej tym gatunkiem. Dotychczasowe zbiory jęczmienia szacowane są na ok. 8 mln ton wobec 17,9 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Więcej niż sezon wcześniej zebrano natomiast kukurydzy - 1,8 mln ton (w porównaniu do 627 tys. ton w tym samym okresie sezon wcześniej). Przyspieszają zasiewy zbóż ozimych.

Dotychczas rosyjscy rolnicy obsiali zbożami ozimymi 10 mln ha, wobec 13,5 mln ha w analogicznym okresie sezon wcześniej. Łącznie, według prognoz, areał upraw zbóż ozimych wyniesie ok. 15 mln ha w porównaniu do 18 mln ha w poprzednim sezonie. Ostatnie zapowiedzi opadów deszczu w Rosji pozwalają na większy optymizm w prognozach przyszłorocznych zbiorów.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności