Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – pasze

Sytuacja na rynku – pasze

 

W ciągu jednego dnia cena kukurydzy za oceanem spadła o ponad 50 dolarów za tonę. To efekt przeszacowania zbiorów w Ameryce. Tamtejszy departament rolnictwa podał, że Stany zbiorą znacznie więcej kukurydzy niż zakładano. To sprawiło, że różnica pomiędzy notowaniami w Chicago a Paryżem pogłębiła się do ponad 200 złotych za tonę na niekorzyść Europy.

Jak zachowa się paryska giełda w najbliższych dniach trudno przewidzieć. Na razie ceny kukurydzy są stabilne, ale jeśli opóźnione zbiory kukurydzy w Europie nie przyspieszą, to aby pozostać konkurencyjnym rynki starego kontynentu będą musiały obniżyć stawki. W przeciwnym razie w Unii Europejskiej pojawi się więcej transportów z amerykańską kukurydzą niż chcieliby tego producenci po tej stronie oceanu. Gwałtowna przecena kukurydzy i korekty szacunków zbiorów pozostałych pasz wysokobiałkowych, nie pozostały obojętne dla rynku. W dół zjechały notowania przede wszystkim soi, rzepaku i śrut.

Na giełdzie w Chicago za tonę soi jeszcze w ubiegłym tygodniu trzeba było zapłacić blisko 1130 złotych. Dzisiaj już niewiele ponad 1050. Podobnie zachowały się ceny rzepaku, które rosły przez cały wrzesień do ponad 1480 złotych.

Teraz tonę można sprzedać maksymalnie po 1450 złotych. Na krajowym rynku też zmiany. O ponad 60 złotych staniała śruta rzepakowa. 100 złotych mniej niż tydzień temu zapłacą kupujący śrutę sojową. Jedynie rzepak, którego w ofertach sprzedaży jest bardzo mało trzyma cenę - jeśli ktoś dzisiaj zdecyduje się go sprzedać, może liczyć nawet na 1500 złotych za tonę.

Zdaniem maklerów taka sytuacja nie potrwa długo, bo to co stało się na światowych parkietach, to już początek przecen, które skończą się dopiero w okolicach grudnia wraz z kolejną pulą uzupełniania zapasów i zwiększoną sprzedażą.

 

KUKURYDZA

ceny na giełdach zł/t

w Chicago 525

w Paryżu 765

 

SOJA - GIEŁDA W CHICAGO

ceny transakcyjne zł/t

ubiegły tydzień 1127

dzisiaj 1055

 

RZEPAK - GIEŁDA W CHICAGO

ceny transakcyjne zł/t

ubiegły tydzień 1481

dzisiaj 1450

 

ŚRUTY

ceny transakcyjne zł/t

sojowa

ubiegły tydzień 1340

dzisiaj 1270

rzepakowa

ubiegły tydzień        830

dzisiaj 750

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności